Podczas uroczystego apelu podsumowującego pracę szkoły w roku szkolnym 2024/2025 jak zwykle wyróżniono uczniów, którzy zdobyli najwyższe średnie w nauce, sięgnęli po nagrody w różnych konkursach oraz systematycznie uczęszczali do szkoły.
Niespodziewane załamanie pogody nie zakłóciło uroczystości. Na uroczystym podsumowującym rok szkolny apelu najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy wzorowego ucznia, a rodzice listy gratulacyjne. Wyróżnienie, jak co roku, przypadło uczniom, którzy zdobyli średnią co najmniej 4,75 oraz wzorowe lub bardzo dobre zachowanie.
Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły Cecylia Brodzińska. Dyrektor podziękowała każdemu z osobna: uczniom, rodzicom, nauczycielom, Radzie Rodziców, p. Burmistrzowi, p. Dorocie Grzeszczak- wiceburmistrzowi Szprotawy, ale szczególnie ciepłe słowa skierowała do absolwentów naszej szkoły.
W dalszej części uroczystości nastąpiło przekazanie Pocztu Sztandarowego przedstawicielom klas siódmych oraz rozdanie nagród. Powędrowały one do laureatki Przedmiotowego Konkursu z Języka Niemieckiego –Anastazji Zalewskiej, laureata ogólnopolskiego konkursu „Edi” z języka angielskiego w kategorii klas szóstych - Kordiana Lechockiego oraz do Anny Niepiekło za tytuł finalisty i siódme miejsce w kraju w kategorii klas czwartych. Mateusz Langier z kl. VIIIa otrzymał wyróżnienie za uzyskanie tytułu finalisty IV Ogólnopolskiej Olimpiady Antysmogowej. Doceniona została klasa III a za najsystematyczniejsze oszczędzanie w SKO oraz Antoni Chrupała jako najaktywniejszy współpracownik SKO, a za 100 - procentową frekwencję dyplomy powędrowały do Nikodema Matląga z klasy II a oraz Joanny Szmajdy z klasy VI b, a także do klasy I b za najwyższą frekwencję w szkole.
Dyplomy odebrali członkowie zespołu muzycznego: Laura Dembska, Otylia Piotrowska, Izabela Suszko, Nina Krumbel, Maja Płoszajska, Aleksandra Pomykacz, Hanna Stolarska – Zacharczuk, Tymoteusz Sobolak, Julia Nagi i Dominik Targowski.
Nadia Kałużna, Michalina Kolman, Milena Kot,Julia Nagi, Aleksandra Kochelak, Vira Kocheharova, Zuzanna Korycka i Marcel Szamałek otrzymali natomiast nagrody za tytuł laureata w konkursie TPD "Jak wyobrażam sobie kraj mojego kolegi".
Ostatnie wyróżnienie przypadło Julii Nagi za propagowanie kultury ukraińskiej i Anastazji Synytskiej za wytrwałe dążenie do poznawania i propagowania kultury polskiej.
Jak zawsze emocjonującym momentem było rozstrzygnięcie konkursu na najlepszego ucznia „Nauka jest moją pasją” oraz na Absolwenta Roku (fundatorem tej ostatniej nagrody od kilku lat jest p. Jarosław Zubal, absolwent naszej szkoły). W tym roku tytuł Najlepszego Ucznia zdobył siódmoklasista Remineusz Słabuszewski, a Absolwentem Roku została uczennica klasy VIII a Julia Dąbska.
Po raz ostatni na apelu wystapili ósmoklasiści, którzy złożyli ślubowanie „Ja absolwent Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Wiechlicach wychowany w duchu wartości obywatelskich i patriotycznych ślubuję: wykorzystywać wiedzę i umiejętności zdobyte w szkole, propagować zasady tolerancji i szacunku dla poglądów innych ludzi, postępować zgodnie z obowiązującymi zasadami moralnymi, obyczajowymi i prawnymi, uczestniczyć aktywnie w życiu swojego środowiska, nie plamić honoru rodziny, Szkoły i Ojczyzny”.
Niezwykle ważnym momentem apelu było pożegnanie pani Cecylii Brodzińskiej, dyrektora naszej szkoły. Żegnali ją Burmistrz wraz z zastępcą, Przewodnicząca Rady Gminy, radni, przewodnicząca Rady Rodziców, nauczyciele, przedstawiciel szkolnego związku ZNP i uczniowie. Nie dało się ukryć wzruszenia. Wiele bowiem wspólnych działań, przeżyć, doświadczeń. Głos łamał się także Pani Dyrektor, która dziękowała wszystkich za wspólne lata pracy.
Po pożegnaniu uczniowie wraz z wychowawcami udali się do klas, by tam otrzymać świadectwa, pożegnać się i życzyć sobie udanych wakacji.
Rok szkolny 2024/2025 został zakończony!


Środowe popołudnie 18.06.br. na stałe wpisze się w pamięć i serca naszym ósmoklasistom, ich rodzicom i wychowawcom. Tego dnia bowiem uczniowie klas ósmych zatańczyli poloneza, którego szlifowali pod okiem p. Magdaleny Włodarczyk. Taniec podziwiali zaproszeni goście - p. Maciej Siwicki, wicewojewoda lubuski, p. Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy, p. Władysław Sobczak, radny miasta, p. Marzena Cioch - Ciućmańska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie, jednocześnie była wychowawczyni klasy VIII a, a także grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi oraz rodzice uczniów.
Polonez był najważniejszym momentem tego wydarzenia. Ale wzruszenie dało o sobie znać także przy podziękowaniach dla dyrekcji i nauczycieli od uczniów i Rady Rodziców, a także ciepłych słowach skierowanych do przyszłych absolwentów przez p. Macieja Siwickiego, p. Mirosław Gąsika oraz p. Gabrielę Laudacką, wicedyrektora szkoły.
Wydarzenie zwieńczone zostało pamiątkowymi zdjęciami, a potem ósmoklasiści wybrali się na swój pierwszy w życiu bal.

3 czerwca 2025 roku w naszej szkole odbyły się po raz pierwszy obchody z okazji Światowego Dnia Roweru. Z tej okazji przyjechali do nas uczestnicy ze SP nr 1 w Szprotawie, SP nr 2 w Szprotawie, SP w Lesznie Górnym. W zawodach i zabawach rowerowych wzięli też udział nasi uczniowie z klas 1- 3.
Na początku imprezy pani dyrektor Cecylia Brodzińska przywitała wszystkich zebranych, a policjantka przeprowadziła pogadankę na temat bezpieczeństwa w czasie jazdy na rowerze. Następnie uczestnicy rozwiązywali quiz o bezpiecznej jeździe. Potem wszyscy zajęli miejsca i rozpoczęła się przednia rywalizacja i zabawa.
Po podsumowaniu punktacji okazało się, że najlepiej z wszystkimi konkurencjami poradzili sobie uczniowie Szkoły Podstawowej z Leszna Górnego i zdobyli pierwsze miejsce, drugie miejsce wywalczyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie, trzecie miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiechlicach, czwarte miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 w Szprotawie.
Na zakończenie imprezy odbyła się parada rowerów, z których komisja wybrała trzy najpiękniej i najkreatywniej udekorowane.
W czasie zawodów podsumowano też wyniki konkursu plastycznego " Małe i duże rowerowe podróże".
I miejsce zdobył Leon Sasin- SP w Wiechlicach, II miejsce - Filip Zastriżny - SP nr 2 w Szprotawie, a III miejsce - Lena Danch - SP nr 2 w Szprotawie.
Wyróżniono też pięć innych prac:
Bartłomiej Hoć- SP WIECHLICE,
Izabela Suszko - SP WIECHLICE ,
Jakub Zięba - SP WIECHLICE,
Grzegorz Niżniak- SP Długie,
Karolina Okupniarek - SP Długie.
Wszyscy uczestnicy otrzymali piękne nagrody ufundowane przez Urząd Miasta w Szprotawie oraz pamiątkowe dyplomy. Wszystkim uczestnikom też serdecznie gratulujemy!

29 maja br. obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka przygotowany przez naszą szkołe, Radę Rodziców oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci.
Obchody Dnia Dziecka rozpoczęła p. dyrektor Cecylia Brodzińska, która złożyła dzieciom życzenia i przekazała przedstawicielowi Zarządu Rady Uczniowskiej symboliczny klucz do szkoły.
Poranne, gęste chmury rozpierzchły się i kiedy słońce zaczęło wyglądać zza chmur, mogliśmy na scenie przed szkołą podziwiać występy artystyczne uczniów, którzy zaprezentowali piosenki przygotowane pod okiem p. Krzysztofa Boczniewicza. Występy zespołu muzycznego przeplatały się z występami zespołu tanecznego prowadzonego przez p. Magdalenę Włodarczyk. Na scenie pojawili się jak zawsze także najmłodsi - grupy przedszkolne, które zaśpiewały piosenkę dla swoich rodziców z okazji Dnia Matki i zbliżającego się Dnia Ojca.
Po części artystycznej klasy I - III rywalizowały w konkurencjach sportowych w sali gimnastycznej, a na boisku szkolnym p. Stanisław Rosół prowadził Mistrzostwa Szkoły w rzucie do celu.
Dziewczynki zaplatały chętnym warkocze i sprzedawały własnoręcznie robione bransoletki. Oprócz tego był zamek dmuchany i chyba największa atrakcja dnia - wóz strażacki, a dokładniej piana, w której zanurzali się na koniec imprezy nasi uczniowie. W Dniu Dziecka nikt nie był głodny - organizatorzy i sponsorzy przygotowali dla wszystkich dzieci kiełbaski, gofry, pop corn i watę cukrową.
Mimo nieco chłodnej pogody impreza udała się! Było wesoło i przyjemnie.
Uczniowie klasy VI a wraz z wychowawcą p. Anną Ciołką wybrali się na wycieczkę do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szprotawie na warsztaty ekologiczne w ramach szkolnych obchodów Dni Ziemi. Na spotkaniu szóstoklasiści pogłębili swoją wiedzę o recyklingu, dowiedzieli się o największym składowisku ubrań, które znajduje się na pustyni Atakama oraz o tym, ile czasu rozkładają się różne przedmioty. Na przykład reklamówka potrzebuje 500 lat, poliester 200, ale bawełna już tylko 1-5 miesięcy. Zwieńczeniem spotkania było uszycie przez uczestników warsztatów ekologicznych toreb ze starych, niepotrzebnych już podkoszulków. Było naprawdę interesująco! Warsztaty zachęciły wszystkich do jeszcze większej dbałości o naszą ziemię.
15 kwietnia 2025r. 5-cio osobowa drużyna z naszej szkoły, z kl.7b i 8a, w składzie - Tatiana, Tomek, Remik, Wiktor i Michał, wzięła udział w pierwszej edycji Międzyszkolnego Konkursu "Rusz Głową z Banachem", który odbył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Żaganiu. W konkursie, który składał się z pytań z dziedziny biologii, chemii, fizyki, geografii i matematyki, wzięły udział drużyny z 8 szkół podstawowych powiatu żagańskiego. Było ciężko, z dużymi emocjami, ale w przyjaznej, ciepłej atmosferze. Niestety nie zajęliśmy miejsca na podium, ale zdobyliśmy cenne doświadczenie, które pozwoli nam powalczyć w kolejnej edycji konkursu. 💪 Dziękujemy naszej drużynie za walkę